PayDeg
Sayfa 2
 
Sharing Brings Variations
 
Linkedin Company ProfileFacebookTwitter
 
 

PayDeg

 

 

Cloud Adoption - 2012

 

Bu rapordaki bilgiler dünya çapında 196 ülkede şirketlerinde BT yönetimi için Spiceworks kullanan 2.000.000 den daha fazla BT profesyoneline uygulanan araştırmadan alınmıştır.

 

Categories of services

KOBI'ler ve Bulut Bilişim

Kim Bulut Bilişim kullanıyor?

2010 senesinde Voice of IT® Pazar Araştırma Programı Spiceworks kullanıcısı olan bir milyon küçük/orta boy işletmelerin BT personeli ile yaptığı Spiceworks panelinde 14% katılımcının hali hazırda Bulut çözümlerini kullandığını belirledi.

Bir gün aniden kimsenin dosya sunucunuzu kullanmadığınız farkedebilirsiniz..
Ve çalışanlarınızın özellikle 20 yaşlarında olanların kendi office dosyalarını saklamak, diğer çalışanşarla paylaşmak ve birlikte çalışmak üzere Google docs veya Google Drive kullandıklatına şaşırabilirsiniz.

 300+ KOBI BT profesyonelinin üye olduğu Spicework bu sene dosya paylaşımı, e-posta ve üretkenlik konularının Bulut için önde olduğunu raporluyor. ve özellike yüzde 52'lik büyüme ile dosya paylaşımının başı çektiğini gösteriyor.

Voice of IT'ye göre küçük şirketler güvenliği düşünen büyük KOBI'lere göre bulutu bemimsemede daha girişkenler.

KOBI'ler için sunulan servisler neler?

Google Apps & Drive - Office 365 & SkyDrive

IBM Smart Cloud for Social Business - Dropbox

Rockspace Cloud Files (with Jungle Disk)

.
güvenlik ve gizlilik ihtiyacı olan müşterileri olanlar için, yüksek miktarda verisi olan veya zayıf güvenilmez bant genişliği bölgelerinde bulunan müşterileri olanlar için Buluta geçme ihtiyacı olmayacaktır. Ama diğer herkes için, siz de büyük ihtimalle ciddi olarak düşüneceksiniz.

BT personeline ne olacak?

KOBI BT yöneticisinin rolü KOBI bulut üzerinde yatırım yaptığı müddetçe daha startejik ve karmaşık olacak. Bazı ufak işler dılarıda kalabilecekler.

BT servis şirketleri geçmişte büyük resmi yönetebilmek için birini getiriyorlardı, kaynakları dışarıdan kullanırken..

Bulut servisleri için sebepler.:

1) Buluta geçiş disiplinli veri yönetimi gerektiriyor.

2) Farklı servisler farklı bulut sağlayıcılarından alındığında - ki çoğu zaman buna mecbur kalınıyor, ortada tüm servisleri veren bir sağlayıcı yok.- bunların tüm şirketin BT yapısına tamamen hakim olan birine ihtiyaç var.

3) İçerideki diğer uygulamlarla Buluttan alınan servislerin birbirleri ile nasıl entegre olacağının ve birbirlieriyle nasıl bir alışveriş içinde olacaklarının biri tarafından irdelenmesi gerekiyor.

 

2003 senesinde IBM'in kıvılcımı ile istek üzerine bilgisayar (on-demand computing) kavramı ortaya çıktı.2005'de, Amazon Alt yapı ve yazılım araçları servisleri için potensiyel pzar olarak tanındı ve bir seneden daha kısa sürede EC2 servisini devreye aldı.

Hızla ilerleyen beş sene içinde, tüm dünyada neredeyse her işe yeni başlayan tenik kişi bir şekilde ya EC2, Windows Azure, Google Apps Engine, veya benzer servisleri verenlere inandı. Hernasılsa, KOBI'lerde Yazılım servisleri (SaaS) çözümleri popülerliğiyle bulut bilişimi benimsetti ve yenileşimin (innovation) yolunu açtı.

2014 senesine doğru Gartner and Forrester ön görüş raporları;

  • Altyapı servisleri (IaaS) $10.5 milyara çıkacak,
  • Yazılım servisleri (SaaS) ise $63 milyar büyüme gerçekleştirecek,

Techaisle’ın yakın zamanda Bulut Bilişim ile ilgili yaptığı  araştırma ofaydalı bilgilerle dolu bir hazine gibi:

  • KOBI'lerin 46% sı bulut bilişimi sadece yazılım servisleri (SaaS) ile kullancaklar;
  • 26% sı Alt yapı servilerini (IaaS) kullanacak;
  • 26% sı hem Alt yapı servislerini (IaaS) hem de yazılım servislerini (SaaS) kullanacaklar

KOBI'ler yazılım servislerinin (SaaS) çözümlerini kucaklarlarken, işler basit kuruluşlar, azıcık düzenlemeler, ve her yerden istenildiğinde ulaşılma imkanı ile bütünleşmiş wbe bazlı yedekleme gibi en çok istenip beklenen özellkikleri ile yazılım servislerinden alıntı yapıyor..

  • KOBI'lerin 69% u tek bir sağlayıcıdan ya da güvenilir tek bir entegratörden yazılım servisi (SaaS) çözümü almayı tercih ediyorlar.
  • KOBI'lerin 40% ı daha fazla eğitim olanağı istiyor
  • KOBI'lerin 36% ı yazılım servislerinin (SaaS) en büyük zorluğu olarak yazılım kendi isteklerine göre ayarlanamaması olduğunu söylüyor
  • KOBI'lerin 41% ı bulut servisleri birleşimi tartışmalarıyla yüzleşti
  • KOBI'lerin 49% u daha hızlı geçiş bekliyor

Small%Medium Business
 

OECD'nin Türkiye (2000) rakkamları gösteriyor:

OECD's SMBs numbers Gelir gurubu ortanın altında

KOBI'ler için düzenlediğimiz eğitimler hakkında

Roll Out Cloud eğitim programıyla ilk önce Temel eğitim ile başlıyoruz, eğitim esnasında KOBI'nin ihtiyaçlarını anlayıp bir sonraki adım için birlikte plan yapıyoruz.

Biz de bir KOBI olduğumuzdan çoğu ihtiyaçların farkındayız. Bir KOBI çalışanının birden fazla şapkayı çeşitli zama aralıklarında takması gerektiğini çok iyi biliyoruz.. Ve biz zamanın KOBI için çok değerli olduğunun da bilincindeyiz, bu sebeple eğitim planını birlikte yaparız PayDeg'in ilk hedefi KOBI'nin işini kolaylaştırmakdır. Biz her KOBI'nin aynı şekilde yönetilmediğinin de farkındayız. Bundan dolayı ihtiyaçlar çeşitlilik gösterir.

Lütfen bizi İstanbul ve Ankara'daki konferanslar da da takip ediniz. Konuşmacı olarak katıacağımız konferansları duyuracağız; Konferanslar

Boyu ne olursa olsun işinizi yaparken zamanınızı yazılım lisansları, donanım alımları, kuruluşları veya tamirleri gibi işler yerine stratejik düşünmeye ve işinizi büyütmeye harcamak istemez misiniz?

Eminim ki istersiniz.. Peki çözüm ne? Bulut!! Yazılım servislerini (SaaS) gücün yeteceği herhangi bir cihaz üzerinde barındırmak ve çalışanları mutlu tutmak, yani, bulut sağlayıcılar istekleriniz doğrultusunda servis verirken ilginizi işiniz üzerinde yoğunlaştırmak.

İnternet faturasını ödeyerek dünyanızı değiştirin.

World Wide numbers

 
  << --
-- >>