PayDeg
Sayfa 4
 
Paylaşım değişimi getirir
 
Linkedin Company ProfileFacebookTwitter
 
 

PayDeg

 

Sayısallaştırma

Mobilin Gücü

 

Cep telefonları bizi dünyaya bağlayan göbek kordonu gibi. Onunla birlikte gelen bilgi hazinesi ayıklandığında, analiz edildiğinde ve ustaca kullanıldığında iş yaşamına hedeflere ulaşmak üzere güçlü araçlar sunar.

Bir mobil cihaz sahibine aittir, sahibi ile seyahat eder. Mobil cihazdaki bilgi sahibinin alışkanlıkları ile ilgili bakış açısı verebilir. Modern akıllı telefonlar sofistike sensörleri ve "her zaman açık" doğası gerçek dünyada kullanıcı davranışlarını yakalama fırsatını verir.

Bu veri nasıl elde edilir?

Cihazın

 • GPS
 • hızlandırıcı-accelerator
 • kamera
 • ses kaydı
 • Sosyal medya bağlantıları
 • e-posta
 • metinler
 • takvim, randevular
 • musik ve video kütüphanesi

özellikler sayesinde..

Mobil özellikleri

BT tesisatı

Uzak masa üstü bağlantısı ne demek?

Uzak masaüstü bağlantısı uzakta farklı lokasyondaki bilgisayara bağlanmamıza olanak tanır.

Başka yerdeki bilgisayara bağlanıp ondaki tüm yazılımları, dosyaları ve network kaynaklarını sanki o bilgisayarın önündeymiş gibi kullanabilirsiniz. Her iki bilgisayar da açık ve internete bağlı olmalı ve kurallar tanımlı olmalı ki birbirlerine bağlanabilsinler.

Başlan düğmesine tıklayıp, Tüm Programlar seçip Donatılar tıklayıp Uzak Masaüstü Bağlantısını açabilirsiniz.

Uzak bağlantıya bilgisayarınızda izin vermek için Uzak Masaüstü Bağlantısı' na yetki vermelisiniz.

XP:

Uzaktakinde:
Adımları takibedin;:

 1. Click Başla, tıklayın ve Bilgisayarım.üzerinde sağ fare tuşu ile tıklayın
 2. Açılan menüde  Özellikler.seçin
 3. Uzak tabına geçin, ve Kullanıcıların bu bilgisayara bağlanmasına izin ver kutusunu işaretleyin.
 4. Değişikliği onaylamanız istendiğinde Tamam tıklayın.
 5. Uzak Kullanıcıları Seç üzerinde tıklayın ve Ekle ile uzak bağlantı yapacak kullanıcı hesaplarını ekleyin. 
  NOT: Yöneticiler-Administrators otomatik olarak uzak bağlantı hakklarına sahiptirler.
 6. Kullanıcı hesaplarını eklemeyi bitirdiğinizde Tamam tıklayın. Uzakdaki bilgisayarda eklenen hesapların var olduğundan emin olun. Eğer uzakdaki bilgisayarda kullanıcı hesapları tanımlı değil ise tanımlayın.
 7. Tamam tıklayın ve sonra tekrar Tamam tıklayın.

Yakındaki:

Uzak masaüstü özelliğini aşağıdaki adımları izleyerek yapılandırın:

 1. Windows XP CD' sini yerel bilgisayarın CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsüne yerleştirin .
 2. "Microsoft Windows XP Hoşgeldiniz" ekranında Ek görevler gerçekleştir tıklayın.
 3. Uzak Masaüstü Bağlantısı Kur'u tıklayın.
 4. Uzak Masaüstü Bağlantısı'nı yüklemek için Uzak Masaüstü Bağlantısı Kurulum Sihirbazı'ın gösterdiği adımları izleyin.

  NOT: Eğer Uzak Masaüstü Bağlantısı zaten yüklü ise aşağıdaki hata mesajını alırsınız:

İşletim sisteminizde zaten yerleşik bir sürüm bulunduğundan Uzak Masaüstü Bağlantısı yüklenemiyor. Başlat menünüzden Tüm Programlar\Donatılar\İletişim\Uzak Masaüstü Bağlantıları'na bakın. NOT:  Ayrıca, Uzak Masaüstü İstemcisi'ni aşağıdaki Microsoft Web sitesinden yükleyebilirsiniz:
http://www.microsoft.com/windowsxp/downloads/tools/rdclientdl.mspx

Uzaktakine bağlanmak:
Adımları takip edin;:

 1. Windows tabanlı yerel bilgisayarda oturum açın..
 2. Internet'e veya LAN'a bağlı olduğunuzdan emin olun. Sanal özel ağa (VPN) veya Uzaktan Erişim sunucusuna çevirmeli ağ ile bağlanmanız gerekiyorsa, bağlanın.
 3. Başlat'ı tıklatın, Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve sonra İletişim'in üzerine gidin, ardından Uzak Masaüstü Bağlantısı'nı tıklatın.
 4. Seçenekler'i tıklatın.
 5. Bilgisayar listesinde, bağlanmak istediğiniz bilgisayarın ana bilgisayar adını veya IP adresini yazın.
 6. İlgili kutulara uzaktan erişim izni verdiğiniz hesabın kullanıcı adını, parolasını ve (varsa) etki alanını yazın ve sonraBağlan'ı tıklatın.
 7. Görüntülenen Windows'ta Oturum Aç iletişim kutusunda, Parola kutusuna uzaktan erişim ayrıcalıklarına sahip olan hesabın parolasını yazın..
 8. Oturum aç listesinde, varsa, istediğiniz etki alanını veya uzak bilgisayarı seçin ve sonra Tamam'ı tıklatın.

  Uzak masaüstü, masaüstünde bir pencerede görüntülenir. Bu oturum sırasında Windows XP Professional tabanlı bilgisayar kilitlenir..
 9. Oturumun bağlantısını kesmek için, oturum penceresindeki Kapat düğmesini tıklatın ve sonra Windows oturumunun bağlantısını kesmek isteyip istemediğiniz sorulduğunda Tamam'ı tıklatın.

  NOT:Uzak oturum tam ekran modunda görüntülenirse, Kapat düğmesini göremeyebilirsiniz. Bu durumda, oturum penceresinin üstünde görüntülenen uzak oturum başlığından pencereyi önceki boyutuna getirin (Önceki Boyutdüğmesini tıklatın).

 

Yegane Mobil özellikleri ;

 • Kişiselleştirme
 • Yakınlık-Proximity
 • Lokasyon-bazlı veri
 • Sosyal bağlam
 • Yerleşik ödeme
 • Sensorization

"Sayısallaştırma erişimden daha fazla şey demektir. Son araştırmalarımız sayısallaştırmanın bağlantı etkisini katladığını gösteriyor, önemli artan değeri sadece istihdam yaratmakda ve ekonomik büyümeyi sağlamak da değil, ama aynı zamanda toplumsal refahı oluşturarak ve hükümette şeffaflığı sağladığını da gösteriyor." -The Global Information Technology Report 2012- World Economic Forum

Aynı rapora göre, 6 milyardan fazla dünya çapındaki bağlantı ve yıllık geliri US $ 1.3trilyon ile, cep telefonu tarihinin en büyük BİT-Bilgi ve İletişim Teknolojileri- haline gelmiştir.

İleri sayısallaşma seviyesine ulaşmış ülkeler - sayısal teknolojilerin ve uygulamaların ileri düzeyde benimsendiği ülkeler- ekonomilerinde, toplumlarında ve kamu sektörünün işleyişinde belirgin faydaların gerçekleştiğini görürüler.

Uzak masaüstü bağlantısı
 

 

Küresel Bilgi Teknolojileri Raporu 2012- World Economic Forum
Network Readiness Index Map - The Global Information Technology Report 2012- World Economic Forum

Rapora göre, Türkiye, 52. pozisyonda, iyi rekabet gücü ve refah için BIT'ten faydalanan ilk 50 ekonomi içine girmeyi başaramamıştır.
Toplumun düşük seviye becerisi(92ci), nispeten düşük seviyeli orta öğrenimden (93cü) ve eğitim sisteminin düşük kalitesinden (94cü),
ekonomide BIT'in etkili kullanılmamasından (59.)kaynaklanıyor
BİT'in olumlu etkilerinden daha fazla yarar sağlamak ve ekonomiyi daha bilgi yoğun faliyetlere itmek, eğitim ve yenileşim sistemlerinde genel güçlendirme, ile daha verimli yatırımlar çok önemli olacaklar. Bu yatırımlar
hükümete münhasır olmamalılar; iş dünyası tümsunabileceği ve küresel markette artarak rekabet edebileceği kapasitesini ve iş fırsatlarını anlayarak katkıda bulunmalı

Türkiyenin Bilgi ve İletişim Teknolojileri (ICT- Information Communications Technology) ekonomik modeli şöyle planlamıştır:

 • Pc stışlarında yüzde 10 vergi indirimi satışların yüzde 10.3 artışına sebep olabilir;
 • Beş-yıllık programda vergi indirimleri şimdiki değerle 279 milyon dolara tekabül ediyor;
 • Vergi indirimleri ayrıca Pc yapımında ve satışında beş-yıllık periyot da ek 14,000-15,000 kişiye iş sunabilir, ve
 • vergi gelirindeki her bir dolar kaybı hükümete diğer vergiler için 1.31 dolar olarak geri dönüyor

Tekrar rapora göre; Brazilya, Rusya, Hindistan, Ç,n, Türkiye, Endonezya, ve Meksika (BRIC+TIM ülkeleri) var olan pazarda genişbanta geçiş fiyatını yaklaşık yüzde 50 oranında düşürürlerse toplamda 860 milyon kişiye erişerek pazarı büyütebilirler. Kısace fiyatları düşürmek, düşük-maliyet ve düşük-hız veya ön ödemeleri veri paketleri genişbant sağlayıcılarının yeni müşteriler bulmalarını sağlayabilir. Böylece genişbant daha çabuk benimsenebilir. Aşağıdaki tabloda alım gücü seviyelerini görüyorsunuz.

Karşılanabilirlik seviyeleri

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği -ITU(International Telecommunication Union) tarafından yapılan araştırmalar genişbant yaygınlığı direk olarak maliyetiyle ilgili, olduğunu açığa çıkarıyor, ortalama bir ailenin geliri yanısıra servislerin ulaşılabiliriliği ve genel nüfusun alım gücüne uygunluğunun önemini ortaya koyuyor. Örneğin, yıllık genişbant maliyetinin ailenin gelirindeki yüzdesi 3 puan düştüğünde kullanım dramatik derecede artıyor.

Benimsenebilir Genişbant giriş noktası

Windows 7

Uzak masaüstü varsayılan olarak etkin durumda değilidir. Uzak bağlatıyı sağlamak için özellikle etkin duruma getirmelisiniz. Etkin duruma getirildiğinde, yöneticiler-administrators gurubundaki herhangi bir kişi uzaktaki o bilgasayara bağlanabilir. Diğer kullanıcılar uzaktaki o bilgisayara bağlanabilmeleri için Uzak Erişim listesine dahil edilmeleri gerekir.

Uzak erişimi yapılandırmak için aşağıdaki yolu izleyiniz: 
1. Denetin masasında Sistem ve Güvenlik seçin, ve sonra Sistem tıklayın. 
2.  Sol panelde Uzak Ayarlar seçin. Böylece Sistem Özellikleri penceresi açılır, Uzak sekmesine geçin. 
3. Uzak masaüstünü yetkisini kaldırmak için, Uzak masaüstü yazısı altında Bu bilgisayara bağlantıya izin verme seçin ve Tamam tıklayın ve diğer adımları atlayın. 
4. Uzak masaüstü bağlantı yetkisi vermek için iki seçeneğiniz var :

 • Herhangi bir Uzak Masaüstü sürümünü çalıştıran bilgisayardan yapılan bağlantılara izin ver (az güvenli).
 • Yanlizca Uzak Masaüstü'nü Ağ Düzeyinde Kimlik Doğrulama ile çalıştıran bilgisayardan yapılan bağlantılara izin ver (daha güvenli).

5. Kullanıcıları Seç’i tıklayın. 
6.  Uzak Masaüstü Kullanıcıları iletişim kutusunda Ekle’yi tıklayın.  Kullanıcıları veya Grupları Seçin iletişim kutusunda aşağıdakileri yapın:

•    Arama konumunu belirtmek için Konumlar’ı tıklatın ve arama yapmak istediğiniz konumu- bilgisayar veya domain- seçin.
•    Seçilecek nesne adlarını girin bölümünde, eklemek istediğiniz kullanıcının adını girin ve İsimleri Kontrol Et-check names- sonra da eğer yazdığınız isim bulunduysa Tamam’ı tıklayın. Eğer yazdığınız isim bulunmadıysa ismi kontrol edip tekrar deneyin ve aramasını da gerçekleştirebilirsiniz burada. İsim bukunduğunda Tamam tıklayın. Tüm bağlanması gerekli kullacıları aynı yolla ekleyebilirsiniz burada. 
7. Eğer verdiğiniz Uzak bağlantı yetkisini geri almak istiyorsanız, kullanıcı hesabını seçip Sil' tıklayınız.
8. İşinizi bitirdiğinizde Tamam tıklayınız. 

Windows güvenlik duvarında Uzak masaüstü bağlantısı için dışarıdan bağlanmaya izin verecek şekilde ayarlanmalıdır. Bu yapılandırmayı bilgisayar başına Windows güvenlik duvarında standart profil ya da etki alanı profilinde yapılmalı. Gurup ilkesinde aşağıdaki listede gösterilen ilke ayarlarını kullanarak Uzak Masaüstünü yönetebilir, ve bu kuralları yapılandırabilirsiniz. Bu ayarlar Yönetimsel Şablonlar ilkeleri bilgisayar yapılandırması için gösterilen yol altındadırlar

. Windows bileşenleri altındaki yollar için\ Uzak Masaüstü servisleri:
\Uzak masaüstü bağlantı kullanıcısı Bilinmeyen yayıncılardan gelen .Rdp dosyalarına İzin ver. 
\Uzak masaüstü bağlantı kullanıcısı Bilinen yayıncılardan ve kullanıcının varsayılan .Rdp ayarlaraından gelen .RDP dosyalarına İzin ver 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Güvenlik Herzaman bağlantı isteğinde şifre sor 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Bağlantılar Tekrar bağlanma otomatik 
\Uzak masaüstü bağlantı kullanıcısı Sunucu kimlik denetimini kullanıcı için yapılandır 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Bağlantılar Konsol oturumunu açmış yönetici için oturumun kapanmasına izin verme 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Güvenlik Yerel yöneticilerin- Local admin- izinleri düzenlemelerine izin verme 
\Uzak masaüstü bağlantı kullanıcısı Şifrelerin saklanmasına izin verme 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Uzak oturum ortamı Maksimum renk derinliğini sınırla 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu-\Uzak oturum ortamı Maksimum gösterim çözünürlüğünü sınırla 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Uzak oturum ortamı Maksimum monitör bağlantısını sınırla 

Bilgisayar yapılandırma yolu için:
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Profiller Gezinen kullanıcı profil ön belleğinin boyunu sınırla 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Güvenlik Uzak bağlantılar için (Rdp) belirli güvenlik katmanının kullanılmasını ara 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Güvenlik Kullanıcı bağlantısını şifreleme- Encryption seviyesine taşı 
\Uzak masaüstü oturum sunucusu\Uzak oturum ortamı Rdp verisi için sıkıştırma algoritmasını ayarla 
\Uzak masaüstü bağlantı kullanıcısı Güvenilir .Rdp yayıncılarını temsil eden Sah1 parmakizlerini belirle 

Bigisayar yapılandırma yolları için:
\Windows Bileşenleri\NetMeeting Uzak masaüstü paylaşımını hizmet dışı bırak 
\Ağ\Ağ bağlantıları\Windows Güvenlik duvarı\Etki alanı Profili Windows Güvenlik duvarı: Uzak masaüstüne gelenlere izin ver 
\Ap\Ağ bağlantıları\Windows Güvenlik duvarı\Standart Profil Windows Güvenlik duvarı: Uzak masa üstüne gelenlere izin ver

 
  << --
-- >>