PayDeg
Sayfa 4
 
Paylaşım değişimi getirir
 
Linkedin Company ProfileFacebookTwitter
 
 

PayDeg Günlüğü

 
 

PayDeg

Eye on IT
 

UNIVAC I ilk yığın halinde üretilen bilgisayar. 1956'da , Westinghouse Electric Company UNIVAC bilgisayarı East Pittsburgh'daki tesisine kurdu. UNIVAC şirketin maaş bordrolarını hesaplamada, satış kayıtlarını tutmada ve satış analizlerinde kullanıldı. Yönetim alıştırmaları böylece başlamış oldu.

         
 
 

Ve Internet şekillendi...

Los Angeles’ da California Üniversite’si ile Stanford araştırma enstitüsü arasında il ARPANET linki 29 Ekim 1969 da oluşturuldu. 5 Aralık 1969 da Utah Üniversitesi ve Santa Barbara’daki California Üniversitesi’nin de katılmasıyla ARPANET 4 uca ulaştı.  ARPANET böylece internetin teknik çekirdeği halini aldı.


1974’de TCP’nin ilk ayrıntıları oluşurken, 1978’in sonunda TCP/IP nerdeyse son haliyle su yüzüne çıktı.  1981’e doğru, RFC’nin 791, 792 ve 793 standartları yayınlandı ve kullanıma geçti.


1978’de İngiliz posta ofisi, Western Union International ve Tymnet ortaklaşa ilk uluslar arası paket-anahtarlama ağını oluşturdular, ve IPSS  International Packet Switched Service adlandırdılar. Bu ağ 1981’e doğru Avrupa, Amerika, Canada, Hong Kong ve Avustralya’ya kadar büyüdü. 1990’larda ise dünya çapında ağ alt yapısına dönüştü.

Bilgi İşlem Departmanında Yönetimler
  << --
-- >>